četvrtak, 16. prosinca 2010.

HŽ 1142

Električna lokomotiva HŽ 1142. O autorskim pravima i o načinu distribucije pročitajte readme datoteku koja je dio paketa.

HŽ 1142 serija je višenamjenskih električnih lokomotiva Hrvatskih željeznica, razvijena krajem 1970-ih godina i predstavljena 1981. Iako je za Jugoslavenske željeznice ostvarena licencna proizvodnja stožerne električne lokomotive – švedske Rb (JŽ-441 ) – Željeznice su, s afirmacijom domaće tehnologije kroz 1970-te godine, naručile izradu nove, nimalo zastarjele, opremljenu tiristorima umjesto dioda, te potpuno domaće svenamjenske električne lokomotive. Lokomotive (prototip i samo 15 predserijskih) je proizveo Končar iz Zagreba, s navedenim mnogim kooperantima iz Federacije među kojima su najvažniji srpski Minel i Goša ali, znakovito, to je hrvatski produkt i to u periodu od 1981. do 1989. To je prva električna lokomotiva razvijena i proizvedena u Hrvatskoj. Lokomotive mogu u ravnici razviti brzinu do 160 km/h, ali u punoj afirmaciji i lokomotive je lako prelaze. Neki brzinski testovi su pokazali 181 km/h i više. Lokomotive su namijenjene za vuču putničkih vlakova brzinom do 160 km/h te za vuču teretnih vlakova pretežito na nizinskim prugama, ali i na brdskim prugama uz odgovarajući postupak manje preinake.

U verziji 1.1.1 je
– Popravljen problem zbog kojeg se kroz staklo nije vidjela voda, dim i slično, te isti problem na teksturi upaljenog svjetla.
– Popravljen “head out camera” pogled

Download Click here Donate Click here

četvrtak, 4. studenoga 2010.

Uljepšavanje

Nevjerojatno koliko se 1142 razlikuju u detaljima. Zbog toga sam odlučio ne zamarati se s time nego ću napraviti jedan ili dva modela sa dinamičkim oznakama. Nitko mi ne može dati garanciju da će modeli ostati ovakvi kakvi jesu u stvarnom svijetu. Kao što sam mogao vidjeti, često se desi da lokomotiva pod istom numeričkom oznakom ne izgleda jednako kao i prije nekoliko godina.

Dakle, ovdje sada radim na “glancanju” tekstura. Prvi model će biti nov, odnosno bez prljavštine pa stoga pripremite sunčane naočale 😉


U pripremi je sljedeći model – 6112

ponedjeljak, 4. listopada 2010.

Prve teksture

Za sada samo grubo popunjavanje površina. Nadam se da će sve biti završeno u predviđenom roku. Kada? Uskoro.

utorak, 21. rujna 2010.

Sljedeći korak – UV

Konačno sam model 1142 završio u Sketchupu i sada prelazim na izradu UV mape u Blenderu. Već sam bio zaboravio neke stvari ali nadam se da ću se brzo sjetiti. Neću baš 100% obećati ali onoga časa kada 1142 bude gotova, paralelno sa njom će biti i jedno iznenađenje. Volite iznenađenja? Ja da 😉

srijeda, 15. rujna 2010.

EAX obrada zvuka

Imam Creative zvučnu karticu koja ima, ali i hardverski obrađuje zvučne efekte. Riječ je o EAX tehnologiji. Jako podiže osjećaj kretanja kroz okruženje koje i u stvarnom svijetu utječe na doživljaj zvuka. Već sam to bio spominjao ovdje.

srijeda, 25. kolovoza 2010.

TexDiff vs. TrainLightMapWithDiffuse.fx

Nisam napravio puno objekata poput kuća i slično. Na sreću samo dva – Bunker i APB kućicu. Jučer sam pogledao turorijal koji je napisao Derek (RSderek) gdje sam vidio da je za takve objekte najbolje koristiti TrainLightMapWithDiffuse.fx shader. Ja sam do sada koristio TexDiff.

Za probu sam koristio dvije kocke okružene kuglama. U Blenderu sam napravio teksturu sa ambijentalnom sjenom (Ambient Occlusion). Na kocki 1 sam upotrijebio TrainLightMapWithDiffuse.fx shader koji koristi dvije teksture, a na kocki 2 TexDiff shader koji koristi samo jednu teksturu. U ovom drugom slučaju sam običnu zelenu teksturu stopio sa teksturom ambijentalne sjene. Slika ispod prikazuje kocke u 3D Canvasu:

Kao što se može vidjeti iz slika ispod, po danu obje kocke izgledaju gotovo isto. U oba slučaja su kocke dovoljno svijetle i obje imaju sjene tamo gdje su objekti blizu i gdje slabije dopire svjetlo. Međutim, po noći, sasvim je drugačije. Kocka 1 izgleda prirodnije jer je tamna, dok je kocka 2 presvijetla. Naravno, cijela stvar u kvaliteti prikaza zavisna je od shadera:


subota, 3. srpnja 2010.

Asea gašenje

Zvuk sam posudio negdje na YouTube. Naravno, zvuk je jedna datoteka koja odrađuje cijeli proces gašenja. Za više realizma potrebno je datoteku razdijeliti i povezati elemente sa LUA skriptom. Tu sam lajbek 😋

srijeda, 30. lipnja 2010.

EAX zvuk

Podrška za EAX došla je u RailWorks. Ovdje je demonstracija kako to utječe na odbijanje zvuka od prepreke. Integrirani Raltek audio naspram SB Audigy LS kartica.

ponedjeljak, 28. lipnja 2010.

utorak, 15. lipnja 2010.

“Brena” ili službeno 1142

Nešto se ponovno događa kod mene. Nadam se na zadovoljstvo mnogih koji vole ovu lokomotivu. Model je zapravo već 90% gotov i trenutno uređujem detalje. Naravno, kako budem napredovao, odnosno kada budem zadovoljan sa pojedinim dijelovima, tako ću i objavljivati slike. Prednost je, i olakotna okolnost, što je većina stvari ista kao i na ASEA-i.

P.S. I opet ću spomenuti da su mi potrebne fotografije upravljačnice. Baš kao i kod ASEA-e. Nema prave kabine dok ne dođem do pravih fotografija.

ponedjeljak, 7. lipnja 2010.

Flickering

U lokomotivi izgleda čak i zanimljivo jer se dobije dojam kao da je riječ o zaista rasklimanoj mašini koja se svaki čas može raspasti 😁

srijeda, 26. svibnja 2010.

subota, 22. svibnja 2010.

Class 390

Klasa 390 je jedan od najbržih EMV-a koji prometuje u Velikoj Britaniji. Može postići brzinu od 226 km/h a upotrebom nagibne tehnike još i više. Odličan dodatak.

nedjelja, 16. svibnja 2010.

ZZA snježni plug

ZZA Snowplough PlusPak je besplatni dodatak ako se pretplatite na Just Trains. Radi uz bilo koje vozilo koje će ga gurati. Odlično 😍

četvrtak, 6. svibnja 2010.

APB box

Nisam dugo pisao. Zapravo nemam što. Nametnuo se drugi posao koji mi je sada prioritet. Od nečega se mora i živjeti. No, usprkos tome postoje i trenuci odmora u kojima nastanu i ovakve jednostavne stvari kao što je ova APB kućica. Tu naravno pomaže i 3DCanvasPro, program s kojim je to vrlo jednostavno izvesti u RW. Čak sam prvi puta uspio ovaj model izvesti i za BVE jer 3DCanvasPro ima exporter i za njega. Izvezeni model sam poslao Viktoru sa zeljeznice.net foruma, a on je napravio ostalo. Mislim da će svakako biti zanimljiv za domaće rute. Nisam siguran da se ovakav objekt koristi u drugim zemljama osim na područjima bivše Jugoslavije.

APB kućica

APB kućica napaja uređaje infrastrukture u blokovima.

Download Click here Donate Click here

petak, 26. ožujka 2010.

Stencil sjene

Stencil sjene moraju imati zatvorene tzv. vodonepropusne oblike. Ako se ne pazi na to dobiju se čudne sjene svakakvih oblika koje se mogu prostirati beskonačno u daljinu.

ponedjeljak, 15. ožujka 2010.

nedjelja, 14. ožujka 2010.

Prvi zvuk

Zvuk sirene (horne) na ovoj lokomotivi je samo za probu. Zvučna datoteka sirene (horne) je podijeljena na tri dijela; start, loop i end. Spoj između loop dijela i zadnjeg dijela se ponekad čuje, a ponekad ne. Nemam pojma zašto je tako.

Možda da malo pojasnim zašto je zvuk sirene (horne) u tri dijela. Kada date komandu za sirenu (hornu) prvo se pokrene prvi dio, zatim drugi i na kraju treći. Ako je komanda stalno aktivna srednji dio se izvršava sve dok komandu ne isključite. Kada ju isključite onda se izvrši zadnji dio. Eto tako funkcionira zvuk sirene (horne) u RW-u. Ovo što sam opisao najbolje se može čuti na sljedećem videu:

nedjelja, 7. ožujka 2010.

Moje tri ljepotice

Moram priznati da me vuče nostalgija za starim bojama ASEA-i. Nije bilo druge nego napraviti i sebi jednu.

nedjelja, 21. veljače 2010.

Asset i world editori

Još malo ispitivanja kako rade animacije u asset editoru i postavljanje lokomotive u world editor.

četvrtak, 18. veljače 2010.

Hrvatski prijevod

Ovdje se nalazi neslužbeni ali potpuno funkcionalni hrvatski prijevod za Train Simulator Classic (moguće je da radi i na starijim verzijama). Instalirajte ga sa zadanim opcijama ili po potrebi promijenite put do RailWorks foldera.
Pošto se zbog samo njima (DTG) znanih razloga još uvijek ne može instalirati HR verzija standardnim načinom potrebno je malo podešavanja. Dakle, nakon što instalirate ovaj jezični dodatak potrebno je otići u ...\Steam\steamapps\common\railworks\Languages. Sve jezične datoteke koje su tamo, osim novoinstalirane hr.lan, uklonite u zasebnu mapu gdje ih RailWorks neće naći. Tako će biti prinuđen otvoriti datoteku sa hrvatskim prijevodom. Ako se želite ponovno vratiti na engleski jezik onda vratite ostale jezične datoteke natrag. 

Vjerojatno su mnoge riječi prevedene krivo ili nespretno. Kako se budu otkrivale greške, tako će se i prijevod unapređivati. Svaka povratna informacija o krivo prevedenoj riječi ili frazi je dobro došla. Korisno bi bilo da svaku glupu/krivu/nespretnu riječ koju otkrijete napišete (točno onako kako se pojavljuje u simulatoru) u komentaru ispod ili pošaljete preko forme za kontakt.

Download Click here Donate Click here

ponedjeljak, 15. veljače 2010.

Animacije (popravljen pantograf)

Sve animacije aktivirane. Najviše problema je bilo sa pantografom. Stvar je bila u organizaciji hijerarhije elemenata pantografa.

srijeda, 10. veljače 2010.

Pantograf - animacija - problem

Ovo je za poludjeti. Sasvim drugačije se ponaša u 3D Canvasu nego u simulatoru😡 Više ne znam što da pokušam. Sve izgleda da bi trebalo biti OK, ali nije. Čini mi se da sam nešto fulao sa hijerarhijom elemenata pantografa.

ponedjeljak, 8. veljače 2010.

Prva vožnja

Bilo bi prelijepo kada bi sve išlo bez problema. Usprkos provjerenim postavkama u mojem 3D programu, još uvijek nisam napravio da mi pantograf radi kako treba. U svakom slučaju, evo prve vožnje. Ne obraćajte pažnju na pantograf.

subota, 23. siječnja 2010.

Tekstura krovne opreme i AO

Malo po malo i krov je skoro gotov. Ove slike pokazuju kako tekstura izgleda sa AO (ambient occlusion), a kako bez AO. Obratite pažnju na pantografe sa svim pripadajućim dijelovima, te na srednju nosivu platformu. Ova tekstura se odnosi na njih.

1. Krov bez AO:

 
2. Krov sa AO: