nedjelja, 27. studenoga 2011.

ŽS 444

Prva vožnja lokomotive 444 Željeznica Srbije. Napravljeno za RailWorks 4 - Train Simulator 2013.

nedjelja, 16. listopada 2011.

Još kiše :)

Sviđa mi se efekt. Baš kao i u stvarnom svijetu, vidljivost je smanjena ako ne obrišete staklo.

četvrtak, 13. listopada 2011.

srijeda, 12. listopada 2011.

Test - kiša na vjetrobranu

 Prikaz kapi kiše na vjetrobranskom staklu. Izgleda zanimljivo ali trebam vidjeti kako riješiti prozirnost stakla.

petak, 7. listopada 2011.

Fizika - Teret i bez tereta

Kod RW3 kada pokrenete kompoziciju prvi vagon ne kreće u isto vrijeme kada i zadnji. Prvo se naravno pokrene prvi, i tako jedan za drugim sve do zadnjeg, odnosno svaki vagon kreće tek kada se spojka našpana.

Također nije svejedno vozite li mali ili veliki teret. Npr. sa vagonima punim teškog šljunka lokomotivi je dosta teško povući. S druge strane solo lokomotiva nema nikakvih problema da u jako kratkom roku postigne maksimalnu brzinu.

ponedjeljak, 3. listopada 2011.

Tračnice u TS2012

Nakon dolaska RailWorksa 3 dobili smo neke nove shadere. Neki od njih utječu i na izgled same pruge. LoftBumpTrans.fx daje grubi izgled šljunka dok LoftTexDiffSpec.fx daje odsjaj nekog izvora svjetla na gornjoj površini šina.


Za Zovakav izgled šljunka, osim pripadajućeg shadera, zaslužna je i normal tekstura. Inače su obje teksture na slici samostalne. Ovdje su zajedno samo zbog prikaza.

srijeda, 28. rujna 2011.

Još njihanja :)

Još testiranja njihanja kabine na ekstremno lošoj pruzi. Unevenness postavljen na 100.

ponedjeljak, 26. rujna 2011.

Cab Sway & Superelevation

Moja prva podešavanja u novom simulatoru. Njihanje kabine, vagona i lokomotive kao i superelevacija donose novu dozu realizma u ovaj simulator željeznice.

subota, 24. rujna 2011.

Test - Cab sway

Testiranje nove mogućnosti koje smo dobili sa novim RW-om. Njihanje kabine na jako lošim tračnicama. Blueprint editor, Track rule, Line unevenness, value 100 (max)
Dosta je bilo sporova oko toga treba li to ugraditi u RW ili ne. Argument onih koji su bili protiv je bio taj što su se žalili da ih bude mučnina. Ne znam može li mučninu izazvati virtualna vožnja u simulatoru, ali svakako je dobro da su to ugradili. Ako se itko vozio u upravljačnici znat će da nema iskustva prave vožnje ako je kabina "zavarena" za ekran.

četvrtak, 22. rujna 2011.

Scena na brzaka

Scena složena u World editoru za svega nekoliko minuta. Moram priznati da je editor odličan i da je u njemu lako raditi.

ponedjeljak, 19. rujna 2011.

1142 – Upravljačnica 2

U očekivanju Train Simulator 2012 nešto se ipak radi. Upravljačnica je pri kraju barem što se tiče modeliranja…

srijeda, 25. svibnja 2011.

1142 – Upravljačnica

Ponovno sam došao u situaciju da zaglavim sa jednim modelom pa se prebacim na drugi. U ovom slučaju taj drugi model je upravljačnica za 1142.

srijeda, 18. svibnja 2011.

Nešto potpuno novo od mene

U 3D modeliranju često naiđem na nešto sasvim novo. Davno sam već bio započeo raditi na niskopodnom Končarevom vlaku i kada sam naišao na problem malo sam stao. Prvi problem (za mene naravno) je bila prednja maska koja je potpuno zaobljena i nema ravnih ploha. Drugi problem je bilo razbijanje vlaka u simulatoru prije nego uopće počne voziti. Greška je bila u postavkama nacrta koji ne dozvoljava da dvije različite pivot točke imaju isto ishodište. Ponekad se stvari poslože same od sebe i dovoljno je samo biti strpljiv. Nedavno sam nastavio jer sam riješio probleme koji su me mučili, a vjerojatno sam podsvjesno bio ponukan i puštanjem vlaka u redovni regionalni promet. To se treba desiti ovih dana. Na moju žalost, čini mi se da neće voziti kroz moj kraj pa tko zna kada ću ga u živo i vidjeti…

No, dobro. Iako sam svoj model gradio samo prema fotografijama, nadam se da će biti dobar.


Znam da ovaj moj blog posjećuju i railfanovi iz cijelog svijeta pa evo i za njih jedan video da vide o kakvom se hrvatskom proizvodu radi.

utorak, 17. svibnja 2011.

EMV dijeljena postolja 2

Problem sa spajanjem EMV jedinica je riješen. Da, u pitanju su bile postavke collision boxa i točke spajanja jedinica.

ponedjeljak, 16. svibnja 2011.

EMV dijeljena postolja

Postolja elektromotornog vlaka (EMV) su dijeljena između jedinica gdje se pivot točka nalazi između istih. Prvi pokušaj neuspješan. Čini mi se da je collision box u pitanju, ali nisam siguran.

ponedjeljak, 25. travnja 2011.

Stvarno i virtualno

Uvijek je cilj u igrama postići što veću dozu realizma. Puno je faktora koji utječu na to. Od samog game engina do vještina autora da iskoristi maksimum alata s kojima radi. Samo radi usporedbe, stavio sam jedno pored drugog iz Rail Simulatora i iz stvarnog svijeta.

petak, 22. travnja 2011.

Postavljanje objekta u World editor

Ne mali broj početnika ne zna kako dodati objekt u World editoru RailWorksa. Ovaj kratki tutorijal će pokazati kako se to radi. Ovdje je riječ o lokomotivi ali isto pravilo važi i za sve druge objekte.

petak, 1. travnja 2011.

Technical update - Part 2

Moja mala podvala RailWorks zajednici prilikom 1. travnja. Bilo bi lijepo kada bi bilo istinito. Naime, navigacijom kroz meni sredstava ne prikazuju se sličice pa se morate osloniti na poznavanje naziva. Trainz je to bolje riješio.

utorak, 25. siječnja 2011.

Tračnice

Nadam se da će ovako izgledati i u RailWorksu. Trenutno prilikom izvoza nešto ne valja i ne izgleda kako bih htio. Nadam se da ću taj problem riješiti.

nedjelja, 23. siječnja 2011.

Kontaktna mreža

Nadogradnja! Ovdje je bila pogrešna datoteka. S današnjim danom (09.04.2024.) sam to popravio. 

Ovo je jednostavni model kontaktne mreže napravljen da bi onima koji žele modelirati mrežu olakšalo razumjevanje kako to sve funkcionira. Datoteke je potrebno raspakirati u Source mapu.

Download Click here Donate Click here

petak, 21. siječnja 2011.

Kontaktna mreža

Još jedna bitna stavka koja utječe na osjećaj da je nešto domaće je i kontaktna mreža koja je u nekim segmentima specifična samo za hrvatske prilike. Tu su između ostaloga i cijevni pocinčani stupovi.

Za mene je izazov bio napraviti poligonaciju, odnosno poprečni pomak kontaktnog voda u odnosu na os kolosijeka. U stvarnom životu time se sprječava da se vod usiječe u pantograf. Naravno, to ima i poseban vizualni učinak kao da se nalazite ispod stvarne kontaktne mreže. U samom RailWorksu je to riješeno tako da je kontaktni vod dio elektrificirane tračnice.

Ja sam to riješio tako da sam kontaktni vod stavio zajedno sa stupovima. Jedan stup nosi pomak u jednom smjeru, a drugi stup nosi pomak u drugom smijeru. Kada ih se naizmjenično stavlja na kolosijek dobije se poligonacija, odnosno cik-cak položaj kontaktnog voda. Vizualno to izgleda prirodnije nego zadani pravocrtni kontaktni vod. Naravno, tu su se javili i neki problemi kao što je npr. spoj voda u zavojima ili prilikom promjene uspona. No, mislim da ću to sa dodatnim elementima uspjeti riješiti. Ovdje se može vidjeti kako izgledaju stupovi sa kontaktnim vodom kod nas u Hrvatskoj.


 

A ovdje je i alat sa kojim se naizmjenično postavljaju stupovi. Najprije se postavi jedan stup, a zatim se praznine popunjavaju sa drugim stupom. Zajedno izgledaju kao cjelina sa cik-cak vodom.

 
Tko želi može preuzeti komadić trase i vidjeti kako to izgleda u simulatoru. Napominjem da je ovo samo za probu. NEMOJTE TO KORISTITI U SVOJOJ RUTI!